A boat traveling at 13.5 m/s relative to the water aims to go straight across a
ID: 1523854 • Letter: A
Question
A boat traveling at 13.5 m/s relative to the water aims to go straight across a river. If the river is 150 m wide and the current in the river is 3.50 m/s, how far downstream will the boat land on the other side of the river? Calculate the answer in meters (m) and rounded to three significant figures.A boat traveling at 13.5 m/s relative to the water aims to go straight across a river. If the river is 150 m wide and the current in the river is 3.50 m/s, how far downstream will the boat land on the other side of the river? Calculate the answer in meters (m) and rounded to three significant figures.
A boat traveling at 13.5 m/s relative to the water aims to go straight across a river. If the river is 150 m wide and the current in the river is 3.50 m/s, how far downstream will the boat land on the other side of the river? Calculate the answer in meters (m) and rounded to three significant figures.
Explanation / Answer
here,
speed of boat , vy = 13.5 m/s
width of river , w = 150 m
time taken to cross the river , t = w/vy = 150 /13.5 = 11.1 s
speed of river , vx = 3.5 m/s
the downstream the boat lands on other side , x = vx * t
x = 3.5 * 11.1 = 38.9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.