A cylindrical ice lolly, 15 cm in length and 7 cm in diameter, can be assumed to
ID: 1523155 • Letter: A
Question
A cylindrical ice lolly, 15 cm in length and 7 cm in diameter, can be assumed to be mostly made from frozen water with a density of 1000 kgm-3. The lolly is cooled to a dangerously cold temperature of -50 C.
The specific heat capacity of water can be assumed to be 4.192 kJkg-1 above 0 C and 2.108 kJkg-1 below 0 C for the ranges used in this question. The latent heat of fusion for ice is 333.55 kJkg-1.
How much heat is required to turn the ice lolly into a disappointing puddle which is at the same temperature as its surroundings, at 18 C?
(13 marks)
Explanation / Answer
mass of lolly = 3.14 * 0.035 * 0.035 * 0.15 * 1000 = 0.577 kg
heat is required to turn the ice lolly = 0.577 * 2.108 * 50 + 0.577 * 333.55 + 0.577 * 4.192 * 18
= 296.81 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.