An electron is projected with an initial speed v 0 = 4.95×10 6 m/s into the unif
ID: 1523126 • Letter: A
Question
An electron is projected with an initial speed v0 = 4.95×106 m/s into the uniform field between the parallel plates in (Figure 1) . The direction of the field is vertically downward, and the field is zero except in the space between the two plates. The electron enters the field at a point midway between the plates.
Part A
If the electron just misses the upper plate as it emerges from the field, find the magnitude of the electric field.
Express your answer in newtons per coulomb to three significant figures.
2.00 cm 1.00 cm Y Y Y Y YExplanation / Answer
here,
v0 = 4.95 * 10^6 m/s
x = 0.02 m
let the time taken to travel x distance be t
t * v0 = x
4.95 * 10^6 * t = 0.02
t = 4.04 * 10^-9 s
let the magnitude of the feild be E
accelration, a = e * E /me
y = vy * t + 0.5 * a * t^2
0.005 = 0 + 0.5 * e * E * t^2 /me
0.005 = 0.5 * 1.6 * 10^-19 * E * (4.04 * 10^-9)^2 /(9.1 * 10^-31)
solving for E
E = 3484.65 N/C
the magnitude of the electric is 3484.65 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.