An electric racecar uses a 7000motor that operates is two regimes: from 0-20m/s
ID: 1523018 • Letter: A
Question
An electric racecar uses a 7000motor that operates is two regimes: from 0-20m/s it produces constant torque that provides 10m/s2 of forward acceleration, from 20-30m/s it produces a constant power and hence a hyperbolically decreasing torque and acceleration. The equation for acceleration from 20-30m/s is: a=P/(v*m) where P is power, v is vehicle speed and m is vehicle mass. If P=70kW and m is 350kg, how long does it take the vehicle to accelerate from rest to 30m/s? How far did it travel in this time?
I found solutions to questions similar to this, but they seem wrong or don't give complete explanations. The part of the question that has to do with the non-constant acceleration is what I'm confused about. Thank you!
Explanation / Answer
Applying formula -
v = u + at
S = ut + 1/2at2
long does it take the vehicle to accelerate = 20/10 + (30 - 20)/20
= 2.5 sec
far did it travel in this time = 1/2 * 20 * 2.52
= 62.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.