A lens located in the y-z plane at x = 0 forms an image of an arrow at x = x 2 =
ID: 1522688 • Letter: A
Question
A lens located in the y-z plane at x = 0 forms an image of an arrow at x = x2 = 102.1 cm. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (x1, y1) = (-52.6 cm, 5.18 cm). The index of refraction of the lens is n = 1.44.
1)What is flens, the focal length of the lens? If the lens is converging flens is positive. It the lens is diverging, flens is negative.
2)What is y2, the y-coordinate of the image of the tip of the arrow?
3)The lens is a plano-convex lens. What is Rlens, the radius of curvature of the convex side of the lens?
4)The object arrow is now moved to x = x1,new = -16.7 cm. What is x2,new, the new x-coordinate of the image of the arrow?
Explanation / Answer
We know that
1/f = 1/v - 1/u
f = uv / u-v = 52.6 * 102.1/ 154.7 = 34.7cm
The lens is converging
The other cordinate will be
52.6/102.1 = 5.18/h
h = 10.02 cm
Using the lens makers formula
R = f (n - 1)
R = 34.7 (1.44 -1 ) = 15.268 cm
THe new image will be
v = fu /f +u = 34.7 * - 16.7/18 = - 32.2 cm
THe image point will be
32.2/16.7 = 5.18/h
h = 2.65 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.