A system of two lenses forms an image of an arrow at x = x 3 = 56 cm. The first
ID: 1522351 • Letter: A
Question
A system of two lenses forms an image of an arrow at x = x3 = 56 cm. The first lens is a diverging lens located at x = 0 and has a focal length of magnitude f1 = 9.9 cm. The second lens is located at x = x2 = 24.5 cm and has an unknown focal length. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (xo, yo) = (-34.7 cm, 20.2 cm).
1)What is x1, the x-coordinate of image of the arrow formed by the first lens?
2)What is y1, the y-coordinate of the image of the tip of the arrow formed by the first lens?
3)What is f2, the focal length of the second lens. If the lens is a converging lens, f2 is positive. If the lens is a diverging lens, f2 is negative.
4)What is y3, the y-coordinate of the image of the tip of the arrow formed by the two lens system?
Explanation / Answer
1) 1/f = 1/s + 1/s'
1/-9.9 = 1/20.2 + 1/s'
= -0.15
2) k'/k = s'/s
= (-(34.7)(-0.15))/20.2
= 0.2591
3) 0.15 + 24.5 = 24.65 = s
1/f = 1/24.65 + 1/56
= 0.04 + 0.018
= 0.058
f = 1/0.058 = 17.24
4) k'/k = - s'/s
= (-0.2591 * 56)/24.65
= - 0.59
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.