A satellite (m_sat = 11,000 kg) is in low-earth orbit. An orange laser beam meas
ID: 1522231 • Letter: A
Question
A satellite (m_sat = 11,000 kg) is in low-earth orbit. An orange laser beam measures the satellite as being a distance d = 2,000 km from the center of the Earth (m_Earth = 6 times 10^24 kg). What is the magnitude of the force of gravity from the Earth on the satellite? (i. e., what is the satellites weight?) G = 6. 7 times 10^-11m^3/kgs^2 Which is bigger, the pull from the Earth on the satellite, or the pull from the satellite on the Earth? The Earth pulls harder on the satellite than the satellite pulls on the Earth The satellite pulls harder on the Earth than the Earth pulls on the satellite They pull equally on each other There is no force between the two, the satellite is simpty in free fallExplanation / Answer
Fg= GMsMe/r2
=(6.67×10-11)(11×103)(6×1024)/(2×103)2
=110.055×1010N
(21)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.