According to recent typical test data, a Ford Focus travels 0.260 mi in 18.8 s ,
ID: 1522016 • Letter: A
Question
According to recent typical test data, a Ford Focus travels 0.260 mi in 18.8 s , starting from rest. The same car, when braking from 61.5 mi/h on dry pavement, stops in 141 ft . Assume constant acceleration in each part of its motion, but not necessarily the same acceleration when slowing down as when speeding up. Find the magnitude of this car's acceleration while braking. Find the magnitude of this car's acceleration while speeding up. If its acceleration is constant while speeding up, how fast (in mi/h) will the car be traveling after 0.260 mi of acceleration? How long does it take the car to stop while braking from 61.5 mi/h ?
Explanation / Answer
while braking
initial velocity vox = 61.5 mi/h
distance x = 141 ft = 0.0267 mi
final velocity vx = 0
from equation of motion
vx^2 - vox^2 = 2*a*x
0^2 - 61.5^2 = 2*a*0.0267
acceleration a = 70828.65 mi/h^2 = 28.86 ft/s^2 <<<<-------answer
+++++++++
initial velocity vox = 0mi/h
distance x = 141 ft = 0.26 mi
time = t = 18.8 s
from equation of motion
x = vox*t +0.5*ax*t^2
0.26 = 0 + (0.5*ax*18.8^2)
acceleration ax = 0.0015 mi/s^2 = 7.92 ft/s^2 <<<<-------answer
+++++++++++++
v = vox + ax*t
v = 0 + (0.0015*18.8) = 0.0282 mi/s = 101.52 mi/h <<<<-------answer
++++++++++++++
v = vox + a*t
0 = 61.5 - (70828.65*t)
t = 0.000868 h = 3.126 s <<<<<-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.