A funnel of water is connected to pipes as shown in the figure. The top of the f
ID: 1520902 • Letter: A
Question
A funnel of water is connected to pipes as shown in the figure. The top of the funnel is sufficiently large that the speed downward of the water (p = 1000 kg/m^3) at the top of the funnel is nearly zero. the water is observed to be moving at 2.0 m/s through the pipe at point b and the water is observed to exit pipe c at a speed of 2.8 m/s. Note that the pressure at point c is the atmospheric pressure.
1.) Compare the pressure at point a in the funnel with the pressure at point c in the horizontal pipe. Assume the speed at point a is 0.5 m/s.
a. Pa> Pc
b. Pa = Pc
c. Pa < Pc
2.) Calculate the difference between the pressure at point B, 2m below the surface of the water, and atmospheric pressure.
a. 1.6 * 10^4
b. 1.8 * 10^4
c. 2.0 * 10^4
d. 2.2 * 10^4
e. 2.4 * 10^4
3.) The radius of the pipe at point b is 0.15 m. what is the radius at point c?
a. 0.110 m
b. 0.127 m
c. 0.178m
Explanation / Answer
Here ,
p= 1000 Kg/m^3
vB = 2 m/s
vC = 2.8 m/s
1) as the speed of flow is higher at C than the point A
the pressure at C will be lower
hence ,a. Pa> Pc
2)
at the point B
pressure difference = p * g * h - 0.5 * p * vB^2
pressure difference = 1000 * 9.8 * 2 - 0.5 * 1000 * 2.0^2
pressure difference = 1.8 *10^4 Pa
3)
Using continuity equation ,
vC * AC = vB * AB
2 * pi * 0.15^2 = 2.8 * pi * rc^2
solving for rc
rc = 0.127 m
the radius at point C is 0.127 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.