A slit of width 0.56 mm is illuminated with light of wavelength 502 nm, and a sc
ID: 1520623 • Letter: A
Question
A slit of width 0.56 mm is illuminated with light of wavelength 502 nm, and a screen is placed 110 cm in front of the slit. Find the widths of the first and second maxima on each side of the central maximum.
A slit of width 0.56 mm is illuminated with light of wavelength 502 nm, and a screen is placed 110 cm in front of the slit. Find the widths of the first and second maxima on each side of the central maximum 120.44-5 x Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. mm (1st maxima) = 220.88e-2 × Your response differs from the correct answer by more than 100%. mm (2nd maxima) = 1204465 w1= 120.44e-5 W2Explanation / Answer
For single slit diffraction, the condition to have a minimum is
a*sin(q) = m*L
where a is the slit width, q is the diffraction angle, m is the diffraction order, and L is the wavelength. For small diffraction angles, this may be approximated as
a*y/D = m*L
where y is the distance from the central peak to the minimum of order m, and D is the distance from the slit to the screen.
Solving for the displacement of the minimum
y = m*L*D/a
for first maxima, m =1
y = 9.86e-4 m
for second maxima, m=2
y = 1.97e-3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.