Six marshmallows are placed in a row touching one another on a paper plate in a
ID: 1520261 • Letter: S
Question
Six marshmallows are placed in a row touching one another on a paper plate in a microwave that has a frequency of 2450 MHz. They are microwaved until marshmallows start to melt and inflate. The average distance from the marshmallow hotspots is 3 cm. Based on this information answer the following:
1) Based on the measurment of the hot spots what is the wavelength of the microwave?
2) Calculate the wave speed of microwaves from the labeled frequency and your measured distance.
3) Compute the percent error between the calculated speed with the speed of light (3.0 x 108 m/s). Is this speed close to the speed of light (c = 3.00 x 108 m/s)? Explain why or why not.
Explanation / Answer
Given that
Frequency (f) =2450Hz
The average distance from the emarshmallow hotspots is (davg) =3cm =0.03m
We know that wavelength of the microwave is given by
v =f*lamda
Then lamda =v/f =c/f =3*108m/s/2450Hz =1.224*105m
Wave speed (v) =f*lamda =(2450Hz)(1.224*105m) =2998.8*105m/s =2.9988*108m/s
Now the percentage error is given by
[3.0 x 108 m/s -2.9988*108m/s]*100/3.0 x 108 m/s=0.04
It is very close to the speed of the light
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.