Refer to the following: an ideal gas initially at temperature Ta = 280 K, with C
ID: 1520072 • Letter: R
Question
Refer to the following: an ideal gas initially at temperature Ta = 280 K, with C_v = 3/2R and C_p = 5/2R undergoes a transformation as shown in the figure. The temperature in state b is Tb: 70 K 93 K 280 K 840 K. 1120 K The heat absorbed in the process (in MJ=10^6 J) is 22.5 MJ 13.5 MJ 9.0 MJ 2.25 MJ 0.9 MJ The percentage from heat that is transformed into work (W/Q times 100) is: 1% 4% 40% 96% 100% If the heat required to raise the temperature of an object from 5 degree C to 10 degree C is Q, the heat required to increase the temperature from 10 degree C to 15 degree C is: Q/3 Q/2 QExplanation / Answer
Problem 4)
PV = nRT, where n is the number of moles, and R is the gas constant.
The pressure at a and b is constant =3 (Pa x 105)
Va /Ta = Vb /Tb
Tb = Vb. Ta/Va = 4.(280)/1 = 1120 K, which is choice E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.