A spring requires a force of 0.750 N to compress it 0.250 cm. Now, a rifle bulle
ID: 1520067 • Letter: A
Question
A spring requires a force of 0.750 N to compress it 0.250 cm. Now, a rifle bullet with mass 8.00 g is fired horizontally at a 0.992 kg block, resting on a frictionless, horizontal surface, and attached to the spring (see figure). The bullet strikes and embeds itself in the block, causing the spring to compress 15.0 cm before the block comes to rest. Find the spring constant of the spring. Find the kinetic energy of the bullet-block combination immediately after impact? Find the magnitude of the velocity of the bullet-block combination just after impact. What was the speed of the bullet immediately prior to impact?Explanation / Answer
a) Using
F = -kx
Where F is the force
k is spring's constant
x is compression
Substituting values
0.75 = -k*-0.0025
k = 300N/m
b) This force is applied bycombination of block and bullet of mass = 0.992+0.008 = 1kg
Potential energy stored in spring = 0.5kx2 = 0.5*300*0.152 = 3.375J
Which will be KE of block bullet combination after impact
c) Magnitude of velocity can be calculated from the formula of KE = 0.5mv2
0.5*1*v2 = 3.375
v = 2.6 m/s
d) Using conservation of momentum
Before collision = After collsion
0.008*v + 0 = 1*2.6
v = 325m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.