A square metal plate with sides of length L = 1.70 m and mass 12 kg is suspended
ID: 1519753 • Letter: A
Question
A square metal plate with sides of length L = 1.70 m and mass 12 kg is suspended as shown in the figure above. The upper right corner of the plate is attached to the support. The upper left corner of the plate is held by a cable (rope) that extends up to the support at a 45o angle.
The upper right corner is attached by a bolt so that without the cable the plate can rotate freely about the right corner.
What is the tension in the cable?
Give your answer in Newtons to at least three significant digits.
Explanation / Answer
The mass is of the plate 12 kg
Tension in cable is
F = mg cos theta
F = 12*9.81*cos 45
F = 83.2 Newtons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.