18. [2pt] A particular heat engine has an efficieny of 40%. If this heat engine
ID: 1519584 • Letter: 1
Question
18. [2pt]
A particular heat engine has an efficieny of 40%. If this heat engine does 32 kJ of work in a cyclical process, how much heat is transferred to the environment (to the cold reservoir)?
Answer: Last Answer: 80 kJ
Not yet correct, tries 4/20
24. [2pt]
A 1.40 m by 2.00 m slab of steel is heated on one side to 560 deg. C. If the steel slab is 1.90 cm thick and the other side is at a temperature of 29 deg. C, what is the rate of heat transfer through the steel?
Answer: Last Answer: 3.928E+06 W
Not yet correct, tries 1/20
Answer: Last Answer: -1.6E-07 N
Not yet correct, tries 0/20
26. [2pt]
Two current carrying wires, with currents 2.0 A and -1.0 A respectively, lie 30.0 cm apart. Calculate the force acting on a 12.0 cm long piece of the second wire, taking an attractive force as being negative.
Answer: Last Answer: 13.33E-07 N/m
Not yet correct, tries 0/20
Explanation / Answer
C1 = 230 F, C2 = 140 F and C3 = 420 F and C4 = 360 F,
C3 and C4 are in parallel
Hence C34 = 420 + 360 = 780
C34 and C2 are in series hence
1/C234 = 1/C34 + 2/C2
1/C234 = 1/780 + 1/140
C234 = 2730/23
C1 and C234 are in parallel
Cnet = C1 + C234
Cnet =230 + 2730/23
Cnet = 348.69 F
Post separate questions for each of the questions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.