The excess internal energy of metabolism is exhausted through a variety of chann
ID: 1519324 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
V = 0.7 L = 0.0007 m^3
P = 3.2 kPa = 3.2*10^3Pa
T = 36°C = 309K
Ideal gas law PV = NkT
N = PV/kT = (3.2x10^3)(0.0007) / (1.381×10^23)(309) = 5.249 x 10^20 water molecules
M = Nm = (5.249 x 10^20)(18.01528)(1.66 × 10^27) = 1.57 x 10^-5 kg
Latent heat of vaporization for water is 2260 kJ/kg
Q = LM = (2,260,000)(1.57 x 10^-5) = 35.48 J
18 breathes per minute = 0.3 breathes per second
Rate of energy loss = (35.48)(0.3) = 10.64 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.