Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Rod is moving at constant speed of 6 m/s perpendicular to 0.100 T magnetic field

ID: 1519047 • Letter: R

Question

Rod is moving at constant speed of 6 m/s perpendicular to 0.100 T magnetic field. Length of rod = 2 m, resistance = 100 ohms; rails no resistance
A) induced emf and current? B) what causes induced emf and why current is counterclockwise? C) what external force is exerted on rod to move it to the right? D) determine power delivered by force and dissipated by rod Rod is moving at constant speed of 6 m/s perpendicular to 0.100 T magnetic field. Length of rod = 2 m, resistance = 100 ohms; rails no resistance
A) induced emf and current? B) what causes induced emf and why current is counterclockwise? C) what external force is exerted on rod to move it to the right? D) determine power delivered by force and dissipated by rod
A) induced emf and current? B) what causes induced emf and why current is counterclockwise? C) what external force is exerted on rod to move it to the right? D) determine power delivered by force and dissipated by rod

Explanation / Answer

A)

v = speed = 6 m/s

B = magnetic field = 0.1 T

L = length = 2 m

induced emf = E = BLv = 6 x 0.1 x 2 = 0.12 volts

induced current , i = E/R = 0.12 / 100 = 1.2 x 10-3 A

B)

the change in magnetic flux in a given time interval produces induced emf . due to this induced emf , induced current flows.

c)

F = i BL = (1.2 x 10-3) (0.1) (2) = 2.4 x 10-4 N

d)

Power = Fv = (2.4 x 10-4 ) (6) = 14.4 x 10-4 Watt

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote