earthquake 100 km from the source I = 1 x 10^6 W/m^2. What is the difference of
ID: 1519007 • Letter: E
Question
earthquake 100 km from the sourceI = 1 x 10^6 W/m^2.
What is the difference of the magnitudes at 400 km vs 100 km? earthquake 100 km from the source
I = 1 x 10^6 W/m^2.
What is the difference of the magnitudes at 400 km vs 100 km? earthquake 100 km from the source
I = 1 x 10^6 W/m^2.
What is the difference of the magnitudes at 400 km vs 100 km? earthquake 100 km from the source
I = 1 x 10^6 W/m^2.
What is the difference of the magnitudes at 400 km vs 100 km?
I = 1 x 10^6 W/m^2.
What is the difference of the magnitudes at 400 km vs 100 km?
What is the difference of the magnitudes at 400 km vs 100 km?
Explanation / Answer
Intensity = power / area
so intensity = P/4*pi*r^2
if distance is multiply by 4 then
Intensity decrease by sqrt(4)
new intensity = 1*10^6 / sqrt(4) = 0.5*10^6 W/m^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.