Tarzan has foolishly gotten himself into another scrape with the animals and mus
ID: 1518229 • Letter: T
Question
Tarzan has foolishly gotten himself into another scrape with the animals and must be rescued once again by Jane. The 60.0 kg Jane starts from rest at a height of 4.50 m in the trees and swings down to the ground using a thin, but very rigid, 32.0 kgvine 8.50 m long. She arrives just in time to snatch the 72.0 kg Tarzan from the jaws of an angry hippopotamus. What is Jane's (and the vine's) angular speed
Part A: just before she grabs Tarzan?
Part B: just after she grabs him?
Part C: How high will Tarzan and Jane go on their first swing after this daring rescue?
Explanation / Answer
given
a )
M = 60 kg
m = 32 kg
L = 8.50 m
H = 4.5 m
mT = 75 Kg
change in potential energy of jane = PEj = M X g X H
change in potential energy of vine = PEv = m X g X ( H / 2 )
Ivine = m X L2/3
vine's KEv = ( 1 / 2 ) I X w2
= ( 1 / 2 ) m L2 X w2/3
jane's KEj = ( 1 / 2 ) M X v2
= ( 1 / 2 ) M X ( w X L)2
using energy conservation
KEv + KEj = PEj + PEv
( 1 / 2 ) m L2 X w2/3 + ( 1 / 2 ) M X ( w X L)2 = M X g X H + m X g X ( H / 2 )
w2 = 2 X g X ( H/ L2 ) X ( M + m / 2 ) / ( M + m / 3 )
w2 = 2 X 9.8 X ( 4.5 / 8.52 ) X ( 60 + 32 / 2 ) / ( 60 + 32 / 3 )
w2 = 92.777 / 70.66
w2 = 1.31
w = 1.14 rad/sec
b )
before
the rod momentum is = I X w
= ( m X L2/3) X w
and jane momentum is = ( M X L2 ) X w
after
the rod momentum is= ( m X L2/3) X w
and jane momentum is = ( ( M + mT ) X L2 X W
( m X L2/3) X w + ( M X L2 ) X w= ( m X L2/3) X w + ( ( M + mT ) X L2 X W
then
by simplyfying
W = w X ( M + m / 3 ) / ( M + mT + m/3 )
W = 1.14 X ( 60 + 32 / 3 ) / ( 60 + 72 + 32 / 3 )
W = 0.6073 rad/sec
c )
the KE of jane and trazan = ( 1 / 2 ) ( M + mT ) ( W X L )2
for vine = m X L2 X W2/6
the potential energy is
for jane and trazan
= ( M + mT ) X g X h
for vine = m X g X ( h / 2 )
by equating the above values
( 1 / 2 ) ( M + mT ) ( W X L )2 + m X L2 X W2/6 = ( M + mT ) X g X h + m X g X ( h / 2 )
h = ( 1 / 2 ) X (W2 X L2 / g ) X ( M + mT + m / 3 ) / ( M + mT + m / 2 )
h = ( 1 / 2 ) X (0.602 X 8.52 / 9.8 ) X ( 60 + 72 + 32 / 3 ) / ( 60 + 72 + 32 / 2 )
h = 188.3112 / 148
h = 1.2723 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.