You are to determine the size of the engine, in kilowatts and horsepower, needed
ID: 1518021 • Letter: Y
Question
You are to determine the size of the engine, in kilowatts and horsepower, needed to run the tow rope at a ski hill. You have determined that the hill is 220 m long, has a 23 degree slope, and that the average coefficient of kinetic friction between the skis and snow is = 0.10. The manager of the hill has told you the average mass of the skiers is 75 kg. the tow rope must be able to pull up to 30 skiers at a time, and it should take 2.0 min for the skiers to reach the top of the hill at a constant speed.Explanation / Answer
Work done = mgh = 75*30*9.8*220*0.1*sin 23
Work done = 189543.67 J
Power = workdone/time = 189543.67 / 2*60 = 1579.5 Watts
Power = 1.579 Kilo Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.