A particular train whistle has a rest frequency of 400 Hz. The speed of sound in
ID: 1517423 • Letter: A
Question
A particular train whistle has a rest frequency of 400 Hz. The speed of sound in air is 335 m/s. If the train is moving toward you at 25.0 m/s while you are at rest, what frequency would you hear? Show your work. In this case, the whistle sounds to you like a than when both you and the train are at rest. A. higher pitch B. lower pitch Suppose instead that you are moving toward the train at 25.0 m/s while the train is at rest. Now, what frequency would you hear? Show your work. In this case, the whistle sounds to you like a than when both you and the train are rest, A. higher pitch B. lower pitchExplanation / Answer
Rest frequency f= 400 Hz
(a).Speed of train v = 25 m/s
Speed of sound V = 335 m/s
Required frequency f ' = [V/(V-v)]f
= [335/(335-25)]400
= 432.25 Hz
(b). Higher pitch
(c).
Required frequency f ' = [(V+v)/(V)]f
= [(335+25)/(335)]400
= 429.85 Hz
(d), higher pitch
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.