Wave interference 1) Two waves with lambda = 20 m meet after traveling 900 m and
ID: 1517292 • Letter: W
Question
Wave interference 1) Two waves with lambda = 20 m meet after traveling 900 m and 1000 m, respectively, through the same material. Are they in phase or out of phase when they meet? Assume that the two waves are in phase when they start moving. 2) What if distances are 900 m and 970 m? 3) For the above questions, you were given that the waves travelled through the same material. Was that fact relevant for your calculations? 4) If two waves start in phase, have the same wavelength, and travel the same distance through the same material, can they be out of phase?Explanation / Answer
We know that
Phase diffrence =(2pi/lamda)*path difference
Given that lamda =20m
Phase diffrence =(2pi/lamda)*path difference =(2pi/20m)(100m-900m) =10pi
Therefore they are inphase
2)
similalry
Phase diffrence =(2pi/lamda)*path difference =Phase diffrence =(2pi/20)*(970-900) =7pi
They will be out of phase
No, If the two waves start in phase then their path differenceis zero, therefore their phase difference is also zero. Then the wave will be in phase
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.