The average translational kinetic energy of an atom or molecule is about KE = 3/
ID: 1517244 • Letter: T
Question
The average translational kinetic energy of an atom or molecule is about KE = 3/2kT, where k = 1.38 times 10^23 J/K is Boltzmann's constant. At what temperature T will KE be on the order of the bond energy (and hence the bond likely to be broken by thermal motion) for a covalent bond (say H_2) of binding energy 4.0 eV? Express your answer using two significant figures. At what temperature T will KE be on the order of the bond energy (and hence the bond likely to be broken by thermal motion) for a "weak" hydrogen bond of binding energy 0.12 eV? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Here ,
part A)
binding energy = 4 eV
let the temperature is T
4 * 1.602 *10^-19 = 1.5 * 1.38 * 10^-23 * T
T = 30960 K
the temperature for the bond is 30960 K
part B)
binding energy = 0.12 eV
let the temperature is T
0.12 * 1.602 *10^-19 = 1.5 * 1.38 * 10^-23 * T
T = 928.8 K
the temperature for the bond is 928.8 K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.