The position of a particle undergoing simple harmonic motion is given by x(t)=30
ID: 1516526 • Letter: T
Question
The position of a particle undergoing simple harmonic motion is given by x(t)=30cos(4t), where x is in millimeters and t is in seconds. A) Amp = 30 mm B) Frequency = 2 Hz C) Period = 0.50 s D) What is the first instant at which the particle is at x = 0? = 0.13 s E) What is the second instant at which the particle is at x = 0?= 0.38 s F) What is the third instant at which the particle is at x = 0 = 0.63 s.
G) Determine the x component of position of the particle at t = 1.5 s.
H) Determine the x component of velocity of the particle at t = 1.5 s.
I) Determine the x component of acceleration of the particle at t = 1.5 s.
Explanation / Answer
given,
equation of shm x(t)=30cos(4t)
equation od shm is A * cos(wt)
where,
A = amplitude, w = frequency
so, amplitude for this motion = 30 mm (Answer a)
w = 2*pi*f = 4pi
frequency f for this motion = 2 Hz (Answer b)
Time period for this motion = 1/frequency
Time period for this motion = 1/2 = 0.5 sec (Answer c)
For x = 0
x(t) = 30 * cos(4 **t)
30 * cos(4**t) = 0
cos(4 **t) = cos(/2)
(4 **t) = (2n-1)(/2)
For x to be 0, for the first time n =1
t = (/2)/ (4*)
t = 1/8 = 0.125 s (Answer d)
For x to be 0, for the first time n =2
t = (3/2)/ (4*)
t = 3/8 = 0.37 s (Answer e)
For x to be 0, for the first time n =3
t = (5/2)/ (4*)
t = 5/8 = 0.625 s (Answer f)
x(t)=30cos(4t)
x(1.5) = 30* Cos(4**1.5) = 28.4 mm ((Answer g)
Velocity is
v(t) at t=1.5 s is v(1.5) = - 30*4* Sin( 4**1.5) = -121.8 mm/s = -0.122 m/s (Answer h)
Acceleration is
a(t) = -30*(4)^2 Cos(4*1.5) = -4483.3 mm/s2 = -4.483 m/s2 (Answer i)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.