5/4/2016 11:00 AM A Time Remaining: 17 M 3 S Gradebook Question 6 of 8 sapling l
ID: 1516372 • Letter: 5
Question
5/4/2016 11:00 AM A Time Remaining: 17 M 3 S Gradebook Question 6 of 8 sapling learning Sean Cordry at Walters State Community College Map Tarzan (mT 85.0 kg) swings down from the cliff and has a speed of 11.0 m/s just before he impacts Jane (mj- 55.0 kg) Answer the two questions below, using three significant digits Part A Suppose the Tarzan is able to grab Jane, and the two of them swing together as a single unit. What is the speed of the pair (vp)? Number m/ s Part B: Suppose that Tarzan isn't fast enough to grab Jane secure, and instead, he bumps her, sending her forward. He has a forward speed of 2.05 m/s. What is Jane's forward speed (vj)? Number m/ s Previous Next Save And ExitExplanation / Answer
Tarzan mass mt = 85 kg, speed vt just impact jane = 11.0 m/s,
jane mass mj = 55 kg, initially she is at rest u j = 0 m/s
PartA
conservation of momentum
momentum of both before impact = momentum after impact
mt*vt +mjvj = (mt+mj)Vp
V = mt*vt +mjvj /(mt+mj)
= 85*11+55*0 /(85+55)m/s
= 6.6786 m/s
Vp = 6.6786 m/s
Part B
mtvt = mjvj ==> vj = mt vt / mj = 85*2.05 /55 = 3.168 m/s
janes forward speed vj = 3.168 m/s.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.