32% of the heat released from burning fuel in a campstove actually goes to heati
ID: 1516160 • Letter: 3
Question
32% of the heat released from burning fuel in a campstove actually goes to heating a pot and its contents. You start with 1.3 kg of ice at -13 °C, 1.6 L of water at 23 °C, and a 400 gram aluminum pot at 35 °C. The ice and water are put into the pot and the system is heated to 100 °C with 16% of the liquid boiling away. The specific heat of aluminum is 0.22 cal/g-°C. The specific heat of ice is 0.5 cal/g-°C. One gram of fuel produces 46000 J when it is burned.
1) How much heat is required to go into the pot and water?
2) How much fuel needs to be burned?
3) How long would the total energy released by burning the fuel run a 100-watt light bulb?
Explanation / Answer
a. heat required = 1.3*333550 + 1.3*2030*13 + 1.3*4179*100 + 1.6*4179*77 + 0.16*(1.3+1.6)*2264760 + 0.4*902*65 = 2600345.44 J
b. fule burned = m
0.32*46000000*m = 2600345.44 J
m = 0.1766 kg
c. 100 watt light bulb = 100*t J = 2600345.44
t = 26003.45 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.