The radius of curvature of a mirror is 46 cm. A diamond ring is placed in front
ID: 1516112 • Letter: T
Question
The radius of curvature of a mirror is 46 cm. A diamond ring is placed in front of this mirror. The image is three times the size of the ring. (iii) What are the possible values for the magnification of the image of the ring? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.) Calculation: Find the possible object distances of the ring. (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.)
Explanation / Answer
here,
radius of curvature of mirror, r = 46 cm
focal length of mirror, f = 46/2 = 23 cm
magnification of image, m = 3
also,
m = -di/do ( di is image distance, do is object distance)
di = -3do
Fromt Thin lens equation,
1/do = 1/f - 1/di
1/do = 1/23 + 1/(3*do)
do = 15.333 cm
The first object distance, do = 15.33 cm from mirror
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.