A V = 63.0 V power supply is connected between A and B in the figure shown below
ID: 1515780 • Letter: A
Question
A V = 63.0 V power supply is connected between A and B in the figure shown below. JUST NEED C ANSWERED. PUT THE OTHERS TO USE IF NECESSARY TO SOLVE C.
(a) Find the charge on the C = 10.7 µF capacitor with the switch open. 492 micro C Correct: Your answer is correct.
(b) Find the charge on the C = 10.7 µF capacitor with the switch closed. 438.7 micro C Correct: Your answer is correct.
(c) How much charge flows through the switch when it is closed? (The open switch can be thought of as a capacitor of zero capacitance.)
Explanation / Answer
When the switch is closed, Ceff = (5 + 10.7)30/(5 + 10.7 + 30) = 10.30 micro F
Q = CV = 63*10.30*10^-6 = 649.29 micro C
V acorss 5 micro F = 63 - 649*10^-6/30*10^-6 = 41.35 V
q = cV = 206.78 micro C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.