A machine part has the shape of a solid uniform sphere of mass 225 g and diamete
ID: 1515650 • Letter: A
Question
A machine part has the shape of a solid uniform sphere of mass 225 g and diameter 4.50 cm. It is spinning about a frictionless axle through its center, but at one point on its equator, it is scraping against a metal, resulting in a frictionless force of 0.0200 N at that point. Let the direction the sphere is spinning be the positive sense of rotation.
a) Find its angular acceleration
b) How long will it take to decrease its rotational speed by 18.0 rad/s?
c) What is the maximum torque the sphere experiences?
d) What is the change in angular momentum?
Explanation / Answer
Torque T = I*alpha
I is the moment of inertia = 0.5*M*(d/2)^2 = 0.5*225*10^-3*(4.5/2)^2*10^-4 = 5.7*10^-5 kg m^2
angular accelaration alpha = T/I
Torque T = r*F = (4.5/2)*10^-2*0.02 =0.00045 N-m
alpha = T/I = 0.00045/(5.7*10^-5) = 7.9 rad/s^2
b) wf-wi = 18 rad/sec
time taken is t = (wf-wi)/alpha= 18/7.9 = 2.27 sec
C) maximum Torque is T = r*F = (4.5/2)*10^-2*0.02 =0.00045 N-m
D) change in angular momentum is dL = T*dt = 0.00045*2.27 = 0.0010215 kg m^2/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.