The same amount of heat entering identical masses of different substances produc
ID: 1515551 • Letter: T
Question
The same amount of heat entering identical masses of different substances produces different temperature changes. Calculate the final temperature when 1.25 kcal of heat enters 1.38 kg of the following, originally at 22.2°C. The specific heat capacity for each material is given in square brackets below.
(a) water [1.00 kcal/(kg · °C)] 0.906 Incorrect: Your answer is incorrect. °C
(b) concrete [0.20 kcal/(kg · °C)] 4.53 Incorrect: Your answer is incorrect. °C
(c) steel [0.108 kcal/(kg · °C)] 8.39 Incorrect: Your answer is incorrect. °C
(d) mercury [0.0333 kcal/(kg · °C)] 27.2 Incorrect: Your answer is incorrect. °C
I need help on all of them, thank you.
Explanation / Answer
Q = 1.25 Kcal
We know,
Q = m*C*T
(a)
Water,
1.25 = 1.38 * 1.0 * T
T = 0.906 °C
Final temp, = 22.2°C + 0.906 °C = 23.106 °C
(b)
Concrete,
1.25 = 1.38 * 0.20 * T
T = 4.53 °C
Final temp, = 22.2°C + 4.53 °C = 26.73 °C
(c)
steel,
1.25 = 1.38 * 0.108 * T
T = 8.39 °C
Final temp, = 22.2°C + 8.39 °C = 30.59 °C
(d)
mercury,
1.25 = 1.38 * 0.0333 * T
T = 27.2 °C
Final temp, = 22.2°C + 27.2 °C = 49.4 °C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.