On the Moon\\\'s surface, lunar astronauts placed a corner reflector, off which
ID: 1515367 • Letter: O
Question
On the Moon's surface, lunar astronauts placed a corner reflector, off which a laser beam is periodically reflected. The distance to the Moon is calculated from the round-trip time. The Earth's atmosphere slows down light. Assume the distance to the Moon is precisely 3.84 × 108 m, and Earth's atmosphere (which varies in density with altitude) is equivalent to a layer 35.0 km thick with a constant index of refraction n = 1.000293. What is the difference in travel time for light that travels only through space to the moon and back and light that travels through the atmosphere and space?
Explanation / Answer
speed of light in atmosphere = 3 * 108/1.000293
= 2.9991212 * 108 m/sec
=> travel time for light that travels only through space = (2 * 3.84 × 108)/(3 * 108)
= 2.56 sec
=> travel time for light that travels through the atmosphere and space = 2.56 + (2 * 35000/2.9991212 * 108)
= 2.5602334 sec
=> difference in travel time for light = 2.5602334 - 2.56
= 2.334 * 10-4 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.