You decide to construct a solar furnace using a large spherical mirror with a ra
ID: 1515078 • Letter: Y
Question
You decide to construct a solar furnace using a large spherical mirror with a radius of curvature of 190 cm. You use a limited portion of the sphere to keep all angles of incidence at 10 degrees and below.
If you aim the mirror toward the sun, how far away from the vertex will you have to place an object for heat with max intensity?
At one moment, a 28 cm bird crosses the mirror's principle axis, 520 cm from the mirror.
Where is the image of the bird formed and how large is the bird's image?
You mount a large, flat, 22 cm-thick polycarbonate window in front of the mirror, normal to the principle axis. The index of refraction of polycarbonate is 1.585. What is the effect of the window on incoming rays of sunlight What is the new location of the focal point compared to its position without the window?
Explanation / Answer
from the given data,
focal length of the mirror, f = R/2
= 190/2
= 95 cm
so, the object to be heated should be placed at 95 cm from the mirror.
in the second case,
object distance, u = 520 cm
let v is the image distance
Apply, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/95 - 1/520
v = 116.2 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.