A driver travels northbound on a highway at a speed of 26.0 m/s. A police car, t
ID: 1514774 • Letter: A
Question
A driver travels northbound on a highway at a speed of 26.0 m/s. A police car, traveling southbound at a speed of 32.0 m/s, approaches with its siren producing sound at a frequency of 2450 Hz.
(a) What frequency does the driver observe as the police car approaches? _____Hz
(b) What frequency does the driver detect after the police car passes him?___ Hz
(c) Repeat parts (a) and (b) for the case when the police car is traveling northbound.
while police car overtakes_____ Hz
after police car passes______Hz
Explanation / Answer
given
speed of obsorver, vo = 26 m/s
speed of source, vs = 32 m/s
f = 2450 hz
let speed of sound, v = 340 m/s
a) Use Doppler's effect equation
As the police car approches,
frequency heard by listener, f' = f*(v + vo)/(v - Vs)
= 2450*(340 + 26)/(340 - 32)
= 2911.4 hz
B) after police car passes,
frequency heard by listener, f' = f*(v - vo)/(v + Vs)
= 2450*(340 - 26)/(340 + 32)
= 2068 hz
C) As the police car approches,
frequency heard by listener, f' = f*(v - vo)/(v - Vs)
= 2450*(340 - 26)/(340 - 32)
= 2497.7 hz
d) after police car passes,
frequency heard by listener, f' = f*(v + vo)/(v + Vs)
= 2450*(340 + 26)/(340 + 32)
= 2410 hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.