At t = 0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string wi
ID: 1514765 • Letter: A
Question
At t = 0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string with a speed v = 19.3 cm/s are as shown in the diagram below. Each unit on the horizontal axis is 3.0 cm and each unit on the vertical axis is 4.0 cm. (The peak of pulse 2 is exactly on a half unit of the horizontal axis.)
(a) At what location will the resultant of the two pulses have maximum amplitude? 14.25 Incorrect: Your answer is incorrect. The amplitude of the resultant will be maximum when the peaks of the two pulses overlap. How far does each pulse move to get to this position? cm
(b) At what time will the resultant of the two pulses have maximum amplitude? 0.36917 Incorrect: Your answer is incorrect. What is the relationship between speed, time, and distance? s
Explanation / Answer
a) Maximum amplitude will be at the position x= 18 cm
b) Time taken = (18-6)/19.3 = 0.621 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.