A water tower is a familiar sight in many towns. The purpose of such a tower is
ID: 1514472 • Letter: A
Question
A water tower is a familiar sight in many towns. The purpose of such a tower is to provide storage capacity and to provide sufficient pressure in the pipes that deliver the water to customers. The drawing shows a spherical reservoir that contains 5.69 x 105 kg of water when full. The reservoir is vented to the atmosphere at the top. For a full reservoir, find the gauge pressure that the water has at the faucet in (a) house A and (b) house B. Ignore the diameter of the delivery pipes.
Vent 15.0 m Faucet 7.30 m FaucetExplanation / Answer
The only "trick" here is determining the "head" -- the differences in height between each tap and the TOP of the water in the tank. In order to contain 4.7e5kg of water, the tank must have a Volume
V = 5.69e5kg/1000kg/m³ = 569m³, so
r = cbrt(3V/4) = 5.83m
You have provided values that differ from the diagram. Your mass is different; I used your mass. Your heights appear to be different; I'll use h=7.3m. This gets added to the radius found above when the tank is full, so from level ground the head is h=13.13 m
Therefore the gauge pressure at A is (13.13m)(1000kg/m³)(9.8m/s²) = 128.72kPa
The gauge pressure at B is (13.13m - 7.3m))(1000kg/m³)(9.8m/s²) = 57.13 kPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.