What current is needed to generate the magnetic field strength of 5.0 X 10^-5 T
ID: 1514447 • Letter: W
Question
What current is needed to generate the magnetic field strength of 5.0 X 10^-5 T at a point 2.1 cm from a long, straight wire? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What current is needed to generate the magnetic field strength of 5.0 X 10^-3 T at a point 2.1 cm from a long, straight wire? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What current is needed to generate the magnetic field strength of 1.0 T at a point 2 1 cm from a long, straight wire? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What current is needed to generate the magnetic field strength of 10 T at a point 2.1 cm from a long, straight wire? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
magnetic field is given by
B = u0*I/(2*pi*r)
I = B*(2*pi*r)/u0
A)
I = 5*10^(-5)*(2*pi*2.1*10^(-2))/(4*pi*10^(-7)) = 5.25 amp
B)
I = 5*10^(-3)*(2*pi*2.1*10^(-2))/(4*pi*10^(-7)) = 525 amp
C)
I = 1*(2*pi*2.1*10^(-2))/(4*pi*10^(-7)) = 105000 amp
D)
I = 10*(2*pi*2.1*10^(-2))/(4*pi*10^(-7)) = 1050000 amp
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.