A runner moving at a speed of 8.8 m/s rounds a bend with a radius of 25 m. Find
ID: 1514378 • Letter: A
Question
A runner moving at a speed of 8.8 m/s rounds a bend with a radius of 25 m. Find the centripetal acceleration of the runner. Which of the forces listed below supplies the force needed to give this acceleration to the runner? Normal Friction Weight Tension A 3.01-kg rock is released from rest at a height of 20.0 m. Ignore air resistance and determine the kinetic energy at 20.0 m, the gravitational potential energy at 20.0 m, the total mechanical energy at 20.0 m, the gravitational potential energy at 0 m, and the total mechanical energy at 0 m. the kinetic energy at 0 m the speed of the rock just before it strikes the ground.Explanation / Answer
centripetal acceleration = v^2/ R = 8.8^2/25 =3.0976 m/s^2
friction force
Q6
KE at 20
velocity at 20 m = 0
so KE = 0
PE = mgH = 3.01*9.8*20 = 589.96 J
Total mechenical energy at 20 m = KE+PE = 589.96 J
gravitational potential energy at 0 m = mgH = 3.01*9.8*0 = 0 J
KE at 0 m = 589.96 J by energy conservation
Total mechenical energy at 0 m = KE+PE = 589.96 J ( by energy conservation )
speed of block
v^2 = u^2 +2*a*s
v^2 = 0+ 2*9.8*20
v = 19.799
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.