To practice Problem-Solving Strategy: Simple Harmonic Motion II: Energy. A child
ID: 1514002 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy: Simple Harmonic Motion II: Energy. A child's toy consists of a spherical object of mass 50 g attached to a spring. One end of the spring is fixed to the side of the baby's crib so that when the baby pulls on the toy and lets go, the object oscillates horizontally with a simple harmonic motion. The amplitude of the oscillation is 6 cm and the maximum velocity achieved by the toy is 3.2 m/s . What is the kinetic energy K of the toy when the spring is compressed 4.7 cm from its equilibrium position?
a) What is the kinetic energy of the object on the spring when the spring is compressed 4.7 cm from its equilibrium position?
Express your answer in joules using three significant figures.
b) What is the potential energy U of the toy when the spring is compressed 4.7 cm from its equilibrium position?
Express your answer in joules using three significant figures.
Explanation / Answer
Initial KE = 0.5mv^2 = 0.5*0.05*3.2^2 = 0.256 J
Here PE = 0
So total energy = U = 0.5*k*A^2 = 0.256 J
Force Constant = k = 0.256/(0.5*0.06^2) = 142.22 N/m
a) The kinetic energy of the object on the spring when the spring is compressed 4.7 cm from its equilibrium position = KE = 0.5*k*[A^2 - x^2] = 0.5*142.22*[0.06^2 - 0.047^2] = 0.099 J
b) The potential energy U of the toy when the spring is compressed 4.7 cm from its equilibrium position
PE = 0.5*k*x^2 = 0.5*142.22*0.047^2 = 0.157 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.