A new coffee shop is opening in your neighborhood. The owners have ordered a lar
ID: 1513864 • Letter: A
Question
A new coffee shop is opening in your neighborhood. The owners have ordered a large sign that will hang outside of the shop. The sign will consist of a giant, 10 kg coffee mug that will hang vertically downward from the end of a narrow, horizontal steel beam that sticks out a distance of 2 m from the shop. The 5 kg beam is supported by a wire that is attached to the shop wall on one end, and the far end of the beam on the other, making an angle of 30° from the horizontal. The owners want to know how strong the wire has to be to support the sign. PLEASE USE DETAILS
Explanation / Answer
here,
mass of giant , m = 10 kg
length of beam , l = 2 m
mass of beam , mb = 5 kg
theta = 30 degree
let the tension in the wire be t
taking moment of force about the pivot point
t * sin(theta) * l - mb * g * l/2 - m * g * l = 0
t * sin(30) * 5 - 5 * 9.8 * 2.5 - 10 * 9.8 * 5 = 0
t = 245 N
the wire should can withstand for tension of 245 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.