A geologist uses a simple pendulum that has a length of 57 cm and a frequency of
ID: 1513529 • Letter: A
Question
A geologist uses a simple pendulum that has a length of 57 cm and a frequency of at a particular location on the Earth. What is the acceleration of gravity at this location? 9.18 9.38 9.58 9.75 9.85 An 160.0-m-long, 2.10-mm-diameter copper wire is stretched between two poles. A bird lands at the center point of the wire, sending a small wave pulse out in both directions. The tension in the copper wire is 200 N. How long will it take a pulses to reflect at the end and arrive back at the bird's location after the bird lands on the wire. The density of copper is 8.9 times 10^3kg/m^3. 0.25 s 0.75 s 1.5 s 2.0 s None of the Above The left-hand end of a long horizontal stretched cord oscillates transversely in SHM with frequency f = 250 Hz and amplitude 2.6 cm. The cord is under a tension of 140 N and has a linear density mu = 0.12 kg/m. At t = 0, the end of the cord has an upward displacement of 1.6 cm and is falling. The phase shift in degrees is: 0.66 38 minus0.66 minus38 45 The intensity of an earthquake "P" wave traveling through the Earth and detected 50 km from the source is 1.0 times 10^6 W/m^2. What is the intensity of that wave if detected 200 km from the source? 6.3 times 10^4 W/m^2 2.5 times 10^5 W/m^2 5.0 times 10^6 W/m^2 1.6 times 10^7 W/m^2 None of the AboveExplanation / Answer
13)
L = 0.57 m
2*pi*f = 4.1 rad/s
(2*pi)/T = 4.1
T = (2*pi)/4.1
For simple pendulum,
T = 2*pi * sqrt(L/g)
(2*pi)/4.1 = 2*pi * sqrt(0.57/g)
g = 9.58 m/s^2
Gravitational Acceleration, g = 9.58 m/s^2
please post seperate questions in seperate post only !!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.