Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a capacitor C = 0.45 and a resistor R = 600 ohms are connected in a series. The

ID: 1513425 • Letter: A

Question

a capacitor C = 0.45 and a resistor R = 600 ohms are connected in a series. The series combination is connected to an AC sine wave source with a frequency f = 400 Hz and an Rms-potential V = 240 V. Determine the impedance for the circuit. Calculate the rms-current for the circuit and the phase angle between the current and the total voltage Vrc. a capacitor C = 0.45 and a resistor R = 600 ohms are connected in a series. The series combination is connected to an AC sine wave source with a frequency f = 400 Hz and an Rms-potential V = 240 V. Determine the impedance for the circuit. Calculate the rms-current for the circuit and the phase angle between the current and the total voltage Vrc. a capacitor C = 0.45 and a resistor R = 600 ohms are connected in a series. The series combination is connected to an AC sine wave source with a frequency f = 400 Hz and an Rms-potential V = 240 V. Determine the impedance for the circuit. Calculate the rms-current for the circuit and the phase angle between the current and the total voltage Vrc.

Explanation / Answer

Capacitive inductance, Xc = 1 / (2 pi f C)

C = 0.45 uF = 0.45 x 10^-6 F

Xc = 1 / (2 x pi x 400 x 0.45 x 10^-6 ) = 884.2 ohm

Z = R - jXc = 600 - j 884.2 ohm

|Z| = sqrt[ R^2 + Xc^2] = 1068.55 ohm ................Ans


Irms = Vrms / |Z| = 240 / 1068.55 = 0.225 A .........Ans

phase angle = tan^-1(- Xc / R )   = tan^-1(-884.2 / 600) = - 55.84 deg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote