a.) 10.16)The fan blades on a jet engine make one thousand revolutions in a time
ID: 1513421 • Letter: A
Question
a.) 10.16)The fan blades on a jet engine make one thousand revolutions in a time of 43.4 ms. What is the angular frequency of the blades?
b.)10.20) Objects of equal mass are oscillating up and down in simple harmonic motion on two different vertical springs. The spring constant of spring 1 is 170 N/m. The motion of the object on spring 1 has twice the amplitude as the motion of the object on spring 2. The magnitude of the maximum velocity is the same in each case. Find the spring constant of spring 2.
Explanation / Answer
Angular frequency = 1000*2*pi/43.3*10^-3 = 145034.64 rad/s
object 1, k = 170 N/m
A1 = 2A2
Vmax 1 = V max 2 i.e A1*w1 = A2*w2 => 2w1 = w2
now, w = sqroot(k/m)
so, 2*sqroot(k1/m) = sqroot(k2/m)
4*k1 = k2
k2 = 680 N/m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.