a 462 lbm rover is exploring the surface of Mars. During a 1600 ft uphill climb,
ID: 1513109 • Letter: A
Question
a 462 lbm rover is exploring the surface of Mars. During a 1600 ft uphill climb, what is the gravitational work for the rover? The uphill incline has a 9 degree angle with respect to the horizontal.
a) 4.38 X 10^4 lbf-ft
b) 1.41 X 10^6 lbf-ft
c) 1.16 X 10^5 lbf-ft
d) 2.77 X 10^5 lbf-ft
E) none of the above
The same 462 lbm rover (still on mars) accelerates from 6.00 ft/s to 10.0 ft/s. What is the acceleration work for the rover?
a) 115 lbf-ft
b) 3.70 X 10^3 lbf-ft
c) 459 lbf-ft
d) 1.48 X 10^4 lbf-ft
e) none of the above
Explanation / Answer
work = mgh = mglsin(theta)
now m = 462 lbm = 209.56 kg
l = 1600ft = 487.68 m
g = 3.711 m/s/s
work = 59328.95 J
v1 = 10ft/s = 3.048m/s
v2 = 6 ft/s = 1.8288m/s
work = change in ke = 0.5*209.56*[3.048^2 - 1.82288^2] =625.601 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.