Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An Ac generator is connected to a circuit. The generator is emf is epsilon (t) =

ID: 1512937 • Letter: A

Question

An Ac generator is connected to a circuit. The generator is emf is epsilon (t) = 25.0 V sin(omega_t - 3 pi/8), and thr resulting current in the circuit is i(t) = 16.0 mA sin(omega_t - 5 pi/8). The linear frequency f = 28.5 kHz. Determine the time after that the generator emf first reaches ma times imum? 29.7 mS. 12.3 mS. 0.54 S. 15.4 mS. Determine the time after t= 0that the current first reaches a ma times imum? At the very minimum, the circuit must contain which pair of devices in addition to the generator? A capacitor and a resistor an inductor and a resistor a capacitor and an inductor. The generator in fig. 1 of assignment 10 puts outa signal whose frequency is f = 18.30 MHz and the amplitude is 8.5 V, in the circuit R = 450 Ohm, L = 15.8 nH and C = 5.6 nF. Complete the following by identifying values of A, W to describe the alternating voltage description of the signal: epsilon = A (V), sin(W_t) The values of A is: 8.50 V 2.44 V. 6.54 mV. 1.97 V. 3.87 V. The values of W is 4.78 Times 10^(9) rad/s. 8.58 Times 10^(7) rad/s. 3.48 Times 10^(8) rad/s. 1.99 Times 10^(8) rad/s. 1.58 Times 10^(8)rad/s. Find the capacitive reactance of the circuit. 2.97 ohm. 2.44 C 6.54 mC. 1.97 ohm 3.87 ohm Determine the inductive reaction of the circuit 1.87 ohm 7.44 ohm 8.54 H 1.97 ohm 2.87 H Determine the impedance Z of the circuit 0.97 ohm. 1.44 C. 2.54 H. 1.37 ohm 1.87 ohm Determine the current amplitude I_ma times in the circuit. 0.97 A. 8.44 A. 7.54 mA. 1.07 A. 5.17 A. Determine the value of phase constant for the circuit 4.97 rad 4.44 rad 9.54 rad 1.97 rad 1.87 rad. A radio signal transmitted frequency of 198 MHz. Assume that the sigmnal is aplane electrometric wave and the direction that it travel is the positive times -a times is direction. The electric field components has amplitude has -350 N/C and its oscilates parallel to the y a times is. What is the wave length of the wave ? 1.07 m. 0.44 m. 0.24 m. 1.97 m. 0.15 m. What is the amplitude of the magnetic fields components of the signal? Vs m^2 Tesla 1.97 times 10(-5) 1.11 times 10^(-6) 1.27 times 10^(-5)T 9.87 times 10(-5)T 1.17 TIMES 10^(-6)T parallel to which a times is does the magnetics fields osciallators times -a times is y-a times is z-a times is what is trhe time average rate at which engry is transferred by this wave 197m 244m 154 m 197 m 387m

Explanation / Answer

Question 18:

Part a)

v = n*lambda

lambda = v/n = 3*108/198*106

wavelength = 1.52 m

Option 'f' is 1.52 m

Part b)

wave number, k = 2*pi/lambda = 2*pi/1.52 = 4.1469 m-1.

Option 'f' is 4.1469 m-1.

Part c)

|E|/|B| = c

|E| = 350 N/C

|B| = 350/c = 1.17*10-6 T

Option 'e' is correct.

Part d)

magnetic field oscillates parallel to z-axis.

Option 'c' is correct.

Part e)

<S> = 1/2* ocEo2 = 162.7 w/m2

Option 'f' is 162.7 w/m2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote