A 240 g block hangs from a spring with spring constant 13 N/m . At t=0s the bloc
ID: 1512693 • Letter: A
Question
A 240 g block hangs from a spring with spring constant 13 N/m . At t=0s the block is 28 cm below the equilibrium point and moving upward with a speed of 113 cm/sA 240 g block hangs from a spring with spring constant 13 N/m . At t=0s the block is 28 cm below the equilibrium point and moving upward with a speed of 113 cm/s
What is the block's oscillation frequency?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What is the block's distance from equilibrium when the speed is 72 cm/s ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
0.263m
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part C
What is the block's distance from equilibrium at t=8.0s?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
f = 1.2 HzExplanation / Answer
A) = sqrt(k/m) = sqrt(13N/m / 0.24kg) = 7.36 rad/s frequency in radians/s
f = /2 = 1.17 Hz frequency in Hz, which is what they want
B) At t = 0, system energy E = Ep + Ek
E = ½kx² + ½mv² = ½*13N/m*(0.28m)² + ½*0.24kg*(1.13m/s)² = 0.663 J
When the speed is 0.72 m/s,
Ek = ½mv² = ½*0.24kg*(0.72m/s)² = 0.062 J
So Ep = E - Ek = 0.663J - 0.062J = 0.601J = ½kx² = ½*13N/m*x²
x = 0.304 m = 30.4 cm
C) Well, the amplitude is found from
E = Ep = 0.663J = ½kx² = ½*13N/m*x²
x = 0.32 m = 32 cm
Using the general form
x(t) = Acos(t - )
and plugging in our initial conditions:
28 = 32*cos(0 - )
28/32 = 0.875 = cos(-)
= - arccos0.773 = -0.505 rad
So x(t) = 32cm * cos(t + 0.505)
When t = 8 s,
x(8) = 32cm * cos(7.36*8 + 0.505) = -30.52 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.