A non-conducting sphere, of radius R, is given a charge of -Q. The charge is dis
ID: 1512599 • Letter: A
Question
A non-conducting sphere, of radius R, is given a charge of -Q. The charge is distributed through the sphere following a charge density of rho(r) = a squareroot r. Find the expressions for the electric field inside and outside the sphere (as functions of radius from the center of the sphere) and describe the direction of the electric fields. If IQI = 3 nC and R = 50 cm, what maximum speed would an electron (released from rest near the surface of the sphere) reach? What is the electric potential at the surface of the sphere?Explanation / Answer
From gauss's law
E*4*pi*r^2 = Q/epsilon
E = kQ/r^2
a) For r < R
dq at radius r
dq = (alpha)sqroot(r)*4*pi*r^2*dr
Q(r) = 2*alphs*4*pi*r^7/2 / 7
so E = k*Q(r)r/R^3
For r > R
E = k*Qo/R^2
Direction, towardds the centre of the sphere always
b) Potential at the surface of the sphere = kQ/R = 8.89*10^9*3*10^(-9)/0.5 = 53.34 V
PE = P*q = 1.6*10^-19*53.34 = 85.344*10^-19 J = 0.5*9.1*10^-31*v^2
v = 4330926.353 m/s
c) P = 53.34 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.