The near point of a person\'s eye is 64.2 cm. To see objects clearly at a distan
ID: 1512263 • Letter: T
Question
The near point of a person's eye is 64.2 cm. To see objects clearly at a distance of 23.0 cm, what should be the focal length and power of the appropriate corrective lens? (Neglect the distance from the lens to the eye.) focal length of the appropriate corrective lens power of the appropriate corrective lens The distance between the eyepiece and the objective lens in a certain compound microscope is 19.5 cm. The focal length of the eyepiece is 2.15 cm and that of the objective is 0.390 cm. What is the overall magnification of the microscope?Explanation / Answer
object distance p = 23 cm
image distane q = -64.2
from lens equation
1/p + 1/q = 1/f
1/23 - 1/64.2 = 1/f
f = 35.8 cm <<<------answer
power P = 1/f(in metere) = 1/0.358 = +2.79 Diopters
++++++++++++++
magnification M = LD/(fo*fe)
M = (19.5*25)/(0.29*2.15)
M = 781.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.