A transformer is to be used to provide power for a computer disk drive that need
ID: 1511990 • Letter: A
Question
A transformer is to be used to provide power for a computer disk drive that needs 6.0 V (rms) instead of the 120 V (rms) from the wall outlet. The number of turns in the primary is 400, and it delivers 500 mA (the secondary current) at an output voltage of 6.0 V (rms).
(a) Should the transformer have more turns in the secondary compared to the primary, or fewer turns?
1
There should be more turns in the secondary. There should be fewer turns in the secondary.
(b) Find the current in the primary.
2 mA
(c) Find the number of turns in the secondary.
3 turns
Explanation / Answer
a)There should be fewer turns in secondary.
b)Primary Current = 500 ma x 6/120 = 25 mA
c) number of turns in the secondary = 400 x 6/120 = 20 turns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.