You are given two strings of different densities tied together. (Like the lab de
ID: 1511505 • Letter: Y
Question
You are given two strings of different densities tied together. (Like the lab demo) You shake the first string up and down once, causing one complete sinusoidal wave pulse. The wavelength is 25cm, and at t = 0, the leading edge of the wave is 25cm from the join of the two strings, as shown in the first picture. In the first string, the wave travels at a speed of 0.5ms . The second picture shows the wave at a time after the first picture.
(a) How does the period of the wave on string 1
compare to the period on string 2? Justify your answer.
(b)Which string has more mass per unit length? Why?
(c)What is the speed of the wave in string 2? Justify your answer.
(d)How much time passed between the two pictures?
Explanation / Answer
velcotiy V = Lf
L is wavelength
f is frequency
so
wavelength 150 cm = 1.5 m
Speed V = 0.5 m/s
time t = 3 secs
time period = 1/frequency
f = 1/3 = 0.34 Hz
L of first wave = 150/3 = 50 cm = 0.5 m
----------------------------------
speed = 0.5 m/s
time = 1 secs
=--------------------------
time passed between them = 2 secs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.