A playground merry-go-round has radius 2.10 m and moment of inertia 2100 kg · m
ID: 1511445 • Letter: A
Question
A playground merry-go-round has radius 2.10 m and moment of inertia 2100 kg · m2 about a vertical axle through its center, and it turns with negligible friction.
(a) A child applies a 23.0-N force tangentially to the edge of the merry-go-round for 19.0 s. If the merry-go-round is initially at rest, what is its angular speed after this 19.0-s interval?
rad/s
(b) How much work did the child do on the merry-go-round?
J
(c) What is the average power supplied by the child?
W
Explanation / Answer
a) w = FRt/I = 23 x 2.1 x 19/2100 = 0.437 rad/s
b) W = 0.5 Iw2 = 0.5 x 2100 x 0.437 x 0.437 = 200.52 J
c) avg. power = 200.52/19 = 10.55355 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.